ADMISSION LIST

AFE BABALOLA INTERNATIONAL STUDY CENTRE

2021/2022 ACADEMIC SESSION

PROVISIONAL ADMISSION

Dear Student,

We just received a list of admitted Student by Afe Babalola University ABUAD to Afe Babalola International Study Centre Ibadan containing your name.

Kindly visit https://abisc.org.ng/page/admission to fill our form.

We are resuming on the 11th October. To reserve your place please pay N75,000 acceptance fee to the school account.

Account Name: Afe Babalola International Study Centre 

Account Number: 1012465874

Bank: Zenith Bank Plc

 

Please resume with us on the 11th of October to complete your form and duly process your admission and registration.

On behalf of Aare Afe Babalola, please accept our congratulations.

Dr. Adedayo O. Ajayi

Director.

 

 

S/N NAME OF STUDENT PROGRAMME COURSE
1 DABO MAIMUNATU SULEIMAN PRE-DEGREE MEDICINE & SURGERY
2 OKOSUN PRINCESS OMOJO JUPEB MEDICINE & SURGERY
3 EDUN ESTHER OLUWADAMILOLA JUPEB NURSING
4 IGURE IMMANUELLA AYOOLA DEGREE FOUNDATION HUMAN ANATOMY
5 LESLIE PATRICK IFEANYI FINEFACE JUPEB NURSING
6 PIRAH MIRACLE JUPEB NURSING
7 INYANGABASI MFONISO DANIEL JUPEB PHARMACY
8 MICHAEL CHINEMEREM JOY JUPEB NURSING
9 HASSAN BOLUWATIFE MARTHA JUPEB MECHANICAL ENGINEERING
10 OYEYEMI OBALOLUWA DAVID JUPEB  
11 ONWORDI ERIC AYODEJI JUPEB MECHATRONICS
12 ADEGITE OLUWADAMILOLA SHALOM JUPEB MEDICINE & SURGERY
13 OSENI OMOLARA DEGREE FOUNDATION MEDICINE & SURGERY
14 BRAIMOH GRACE JOY JUPEB MASS COMMUNICATION
15 ALAYEROGUN OLUWASEUNFUNMI EMMANUEL PRE-DEGREE LAW
16 FASUSI SINMISOLA MERCY JUPEB BIOCHEMISTRY
17 OKON GODSWILL SAVIOUR DEGREE FOUNDATION MECHATRONICS ENGINEERING
18 OKAM JOSHUA DEGREE FOUNDATION BUSINESS ADMINISTRATION
19 OSUNDIJI BENJAMIN ADEDARAMOLA JUPEB PHARMACY
20 AKPABIO MFON MICHAEL DEGREE FOUNDATION AEROSPACE & AERONAUTICAL ENGINEERING
21 JIMOH FUNKE MUNIRAH DEGREE FOUNDATION NURSING
22 JIMOH ABDULLAHI EYITAYO DEGREE FOUNDATION ELECTRICAL ENGINEERING
23 EMEJURU CHIOMA VANESSA JUPEB MEDICINE & SURGERY
24 IKHARO STANLEY  CHIREIMEN PRE-DEGREE MEDICINE & SURGERY
25 IK-ANYAOHA SOCHIMAIJEM DEGREE FOUNDATION PHARMACY
26 YUSUF RAYMOND DEGREE FOUNDATION CIVIL ENGINEERING
27 LAWAN ELYAKUB ELYAKUB DEGREE FOUNDATION COMPUTER ENGINEERING
28 ANENE CHUKWUEMEKA FAVOUR PRE-DEGREE NURSING
29 FRENCH OROGHENE JUPEB MASS COMMUNICATION
30 ASOGWA JUDE IFEANYI PRE-DEGREE MEDICINE & SURGERY
31 OKAFOR JAPHETH OBUMNEME DEGREE FOUNDATION COMPUTER ENGINEERING
32 AGBEYEGBE LAJU JUPEB COMPUTER SCIENCE
33 AHARANWA JOSHUA DEGREE FOUNDATION ELECTRICAL ENGINEERING
34 IBRAHIM FIDELIA NAFISAT DEGREE FOUNDATION PHARMACY
35 GREEN ITORUOWUSI RUFUS JUPEB MASS COMMUNICATION
36 ONWUACHI MICHAEL JUPEB COMPUTER SCIENCE
37 KARIGANFO GREATDEBORAH EBIMASE PRE-DEGREE LAW
38 OMODARA OLUWANIFEMI OLASUNKANMI ALEVEL MEDICINE & SURGERY
45 BELLO ALIYU IBRAHIM DEGREE FOUNDATION MECHANICAL ENGINEERING
46 TOMFAWEI EBIWARE ERIC JUPEB MEDICINE & SURGERY
47 ESAMPOU NELLY DEGREE FOUNDATION PETROLEUM ENGINEERING
48 ESAMPOU NELSON DEGREE FOUNDATION MARKETING
49 KYESMEN BENSHAK MICHAEL JUPEB MEDICINE & SURGERY
50 AKPAN IME OWOIDIGHE JUPEB MEDICINE & SURGERY
51 NRIAKA-MOLOKWU CHIDINMA BLESSING DEGREE FOUNDATION NURSING
52 ISHOLA TINUOLA ESTHER ALEVEL ANATOMY
53 ADEBAYO ADEYANJU HAPPY DEGREE FOUNDATION MEDICINE & SURGERY
54 ASOGWA CHIDERA FAVOUR DEGREE FOUNDATION ECONOMICS
55 IZUCHUKWU JESSICA CHIAMAKA DEGREE FOUNDATION THEATRE ARTS
56 AKPAN GODWIN JOSEPH JUPEB ELECTRICAL ENGINEERING
57 FAKROGHA MICHAEL OLASUNKANMI JUPEB NURSING
58 OSAIN JOSEPH AYEBAEMI DEGREE FOUNDATION COMPUTER SCIENCE
59 NZEOGU CHIDERA VIVIAN DEGREE FOUNDATION NURSING
60 MUSTAPHA BINTA ABOLORE DEGREE FOUNDATION INTERNATIONAL RELATIONS & DIPLOMACY
61 UNANDE PRISCILLA KUMAWUESE PRE-DEGREE MEDICINE & SURGERY
62 KAROFI BELLO SULEIMAN DEGREE FOUNDATION COMPUTER SCIENCE
63 ODINAMBA FAVOUR ONYINYECHUKWU DEGREE FOUNDATION SOCIOLOGY
64 KELE MOHAMMED DEGREE FOUNDATION ECONOMICS
65 EBEOWO ABASIAMA BASSEY PRE-DEGREE MEDICINE & SURGERY
66 AKAMELU CHINAZA PRECIOUS JUPEB PHARMACY

 

S/N SURNAME FIRSTNAME MIDDLE NAME INTEDNED COURSE OF STUDY
1 OWOH CHIDUBEM EBENEZER B. Agric. Agricultural Economics
2 NWAJIOGOLI ONYINYE   B.A. Performing & Theater Arts
3 Egegbula Chidiogo Destiny B.Eng. Aeronautical and Astronautical Engineering
4 Ganama Zipporah Samuel B.Eng. Biomedical Engineering
5 Oragwa Chimnoso Johnclinton B.Eng. Chemical Engineering
6 Nwabueze Naomi Amarachi B.Eng. Civil Engineering
7 Okey-Onyejiaka David Ekeoma B.Eng. Computer Engineering
8 chukwudebelu ugochukwu stephen B.Eng. Computer Engineering
9 EJIOFOR EMMANUEL CHUKWUEMEKA B.Eng. Electrical/Electronics Engineering
10 OKPARA-JOHN AMARACHI VIVIAN B.Eng. Mechanical Engineering
11 OSINJOLU INIOLUWA JESUSOMIDOTUN B.Eng. Mechatronics Engineering
12 Amoda Oluwaseun Martins B.Eng. Mechatronics Engineering
13 Otubusin Dorcad Oluwawemimo mabayomije B.Eng. Mechatronics Engineering
14 Francis Okwudirichukwu Emmanuel B.Eng. Mechatronics Engineering
15 tamunosiki David Tokoni, Dtroiy B.Eng. Mechatronics Engineering
16 Tijani Sharon Osamede Law (LLB)
17 AMADI NATHAN COLLINS Law (LLB)
18 KARIGANFO GREATDEBORAH EBIMASEI Law (LLB)
19 Abdulkadir Hameed Boluwatife Law (LLB)
20 Solomon Ikechukwu Joshua B. Arch Architecture
21 Hameed Muhammad Jibril B. Arch Architecture
22 ADISA TIJESUNIMI MOYOSOORE B.Sc Computer Science
23 Adenlewo Emmanuel Ayomide B.Sc Computer Science
24 AKINSEYE OLUWATUMININU ABDULATEEF B.Sc Computer Science
25 Maduekwe-Menas Princely Enoch B.Sc Computer Science
26 Ibrahim Aaron Majiebo B.Sc Computer Science
27 Ujebe Richmond Anayochukwu B.Sc Computer Science
28 OYEWO Ayo-Ayodeji Oyekola B.Sc Computer Science
29 OLIH PEARL EDIDIONG B.Sc Computer Science
30 Okafor Chinaza Rita B.Sc Computer Science
31 Enemali Martin Ojotule B.Sc Computer Science
32 ONAOLAPO OLAMIDE HASSANAT B.Sc. Sport Science
33 IjuwoIjuwoijuwo Aldora Ohelume B.Sc. Accounting
34 Obasi Chinecherem Victory B.Sc. Accounting
35 Uzochukwu joshua onyekachukwu B.Sc. Economics
36 Nwanokwu Faith Oluebubechukwu Miracle B.Sc. International Relations and Diplomacy
37 Busari Jomiloju Ayomide B.Sc. Media & Communication Studies
38 Okwumo Kosisochukwu Paisley B.Sc. Political Science
39 IKECHUKWU DANIELLA CHINAZA B. Medical Laboratory Science
40 Igbonacho Silverlyn Chisom B. Medical Laboratory Science
41 Abioye Praise Oluwabori B. Medical Laboratory Science
42 Nnodim Chisom Jennifer B.Sc. Anatomy
43 O Dorcas Omodesola B.Sc. Anatomy
44 Okiakpe Deborah Frank B.Sc. Pharmacology
45 Mgbenobi Peculiar Chimziterem BNSc. Nursing
46 AMAECHI PRISCA CHINWENDU BNSc. Nursing
47 Etiuzale Benita Omoayena BNSc. Nursing
48 OSUNDIJI BENJAMIN ADEDARAMOLA Pharm. D. (Pharmacy)
49 Okafor Blessing Chidinma Pre-Medicine and Surgery
50 Ogbonnaya Jefferson Uchechukwu Pre-Medicine and Surgery
51 CHRIS-AHWEYEVU FRANCIS ONAVEFE Pre-Medicine and Surgery
52 OWOKONIRAN YUSRON ENIOLA Pre-Medicine and Surgery
53 Cyril-Mordi Daniella Ojomiba Pre-Medicine and Surgery
54 Adeyemi Deborah Marvellous Pre-Medicine and Surgery
55 Okwori Acho elijah Pre-Medicine and Surgery
56 Anchaver Joshua Terungwa Pre-Medicine and Surgery
57 ODUKWE KELECHI JOYCE FRANCESCA Pre-Medicine and Surgery
58 Omenogor Hodiyah Peace Pre-Medicine and Surgery
59 Aransiola Olumide Yaqub Pre-Medicine and Surgery